Co ciekawe, aż 95% osób wykonujących ten zawód to kobiety, czyli logopedki (forma jest jak najbardziej poprawną językową).

Czy zajmuje się logopeda?

Logopeda z powinien znać się na wielu dziedzinach wiedzy.. od językoznawstwa, poprzez poprawną artykulację, przez medycynę i pedagogikę, poprzez normy rozwojowe oraz ich zaburzenia, skończywszy na kwestiach obsługi sprzętu wspomagającego komunikację. Tak naprawdę musi patrzeć na dziecko holistycznie, na całość jako osobę.  Mowa  i komunikacja są szczytem w rozwoju człowieka, ważne, by fundamenty, na których zbudowany jest język były mocne i trwałe. Logopeda pracuje z osobami w różnym wieku, od niemowląt po osoby starsze. Każdy wiek i każdy problem wymaga indywidualnego podejścia, diagnozy i zaproponowanej terapii. Nie ma dwóch takich samych osób, nie ma dwóch takich samych dróg do osiągniecia celu – komunikacji językowej. W tej drodze zatrzymujemy się na różnych przystankach, na jednych jesteśmy krótko, na innych dłużej, a niektórych nie opuścimy nigdy…

                                                                                 Czego życzyć logopedom w dniu ich święta?                                                                                     Głowy pełnej pomysłów, by terapia była dobrą zabawą, otwartych oczu, by dostrzegali potrzeby swoich podopiecznych i by spojrzeli   sercem na tych, z którymi pracują.