21 maja 2016 roku o godzinie 10:00 odbył się ingres abp. Adama Szala do katedry w Przemyślu. Cieszymy się tym bardziej z tego względu, że arcybiskup urodził się i wychował właśnie w Wysokiej.

Ingres rozpoczął się procesją z kościoła Ojców Franciszkanów do Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Udział w uroczystości wzięli oprócz hierarchów kościelnych, przedstawiciele między innymi władz rządowych i samorządowych, różnych instytucji, parlamentarzyści na czele z marszałkiem Sejmu oraz zebrani wierni. W ceremonii uczestniczyli również wychowankowie Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego wraz z rodzicami, pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Ingres rozpoczęła procesja pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, z udziałem abp seniora Józefa Michalika oraz przybyłych hierarchów kościoła wraz z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele. W archikatedrze abp. Adama powitał proboszcz, podał mu do ucałowania krucyfiks, a następnie kropidło zanurzone w poświęconej wodzie, którym abp pobłogosławił wiernych. Nowy metropolita przemyski w swojej homilii zwrócił się do kapłanów z prośbą o pomoc w ewangelizacji w szczególności rodzin, które jak powiedział: „winny być pierwszą szkołą życia chrześcijańskiego”. Ponadto prosił o zwrócenie uwagi, otoczenie opieką duszpasterską oraz udzielenie pomocy duchowej i materialnej ubogim, bezrobotnym i niepełnosprawnym. Abp Szal podkreślił, że istotnym zadaniem stojącym przed całą archidiecezję jest poszukiwanie nowych form ewangelizacji, która przyciągnie do Kościoła osoby obojętne oraz niechętne  w stosunku do wiary.

W trakcie Mszy Świętej odczytano listy nadesłane z okazji ingresu przez prezydenta Andrzeja Dudę, premier Beatę Szydło oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego.

Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Adamowi Szalowi życzymy wielu łask oraz opieki Matki Bożej, aby dodawała sił w dalszej posłudze kapłańskiej.

Barbara Kolasa

Ewa Pierzga