21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. To data – symbol; kombinacja liczb 21 i 3, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21, charakteryzująca się głównie wieloma zmianami w rozwoju psychofizycznym mającymi wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Znakiem solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem jest włożenie tego dnia dwóch różnych skarpetek, najlepiej w kontrastowych kolorach. Skarpetki „nie do pary” mają symbolizować niedopasowane chromosomy, a ich wesołe kolory są symbolem radości, tolerancji i jedności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Osobami, które mają takie same potrzeby,  jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Oczekują oni szacunku, tolerancji i akceptacji, jak każdy z nas.

W zamian, ze swej strony, ofiarują nam potężną dawkę „witaminy M” – witaminy szczerej i  bezwarunkowej miłości!

Wychowankowie naszego Ośrodka to także osoby z Zespołem Downa. Na co dzień nie myślimy o tym, czym się różnimy, bo każdy z nas jest tak samo  ważny. Jednak dzisiaj świętujemy!

  Ten szczególny dzień uczcili wychowankowie NORW Caritas. Wszyscy chętnie założyli wesołe, bajecznie kolorowe skarpetki! Od rana pokazywaliśmy je sobie nawzajem! Było dużo śmiechu i wesołej zabawy! Cieszymy się, że jesteście z nami!!!