Jeszcze nie tak dawno wszystkie dzieci z radością pożegnały szkolne ławy, a ostatni dzwonek obwieścił im radosną nowinę o rozpoczynających się wakacjach. W ten sposób tysiące nauczycieli i kilka milionów dzieci udało się na upragniony odpoczynek.

Ale czas biegnie bardzo szybko i kiedy miesiąc sierpień zmierza ku końcowi, trzeba jak najszybciej zacząć myśleć o kolejnym roku szkolnym, co łączy się także z dużymi wydatkami dla rodziców. Dlatego też Caritas Polska wychodząc (jak co roku) dzieciom naprzeciw, przygotowała wiele tysięcy wyprawek szkolnych, które zostały przekazane najbardziej potrzebującym uczniom, a zwłaszcza rodzinom i dzieciom z polskimi korzeniami na Wschodzie.

Akcja Tornister Pełen Uśmiechu w 2018 roku zorganizowana po raz kolejny w Przemyślu (19 sierpnia), była jedną z wielu form pomocy organizowanych na co dzień przez Caritas w Polsce. Do Przemyśla w tym dniu, na zaproszenia ks. Dyrektora Artura Jańca (Caritas Archidiecezji Przemyskiej), przybyło około 300 dzieci z Ukrainy. Wszystkie otrzymały plecaki, które umożliwią im i ich rodzicom radosny i spokojny start w zbliżającym się nowym roku szkolnym.

Tegoroczny Tornister Pełen Uśmiechu połączony został z obchodami Dni Patrona Miasta Przemyśla św. Wincentego, czyli z tzw. Wincentiadą. W obchodach nie zabrakło również znakomitych gości. Uroczystej Mszy św. na Rynku Starego Miasta przewodniczył ks. bp. Stanisław Jamrozek. Gościliśmy Dyr. Caritas Polska – ks. Marcina Iżyckiego. W naszych spotkaniach nie zbrakło także władz państwowych i władz miasta, które wraz z Panem Prezydentem Robertem Chomą, wspierały całą akcję. Do dzieci, które przybyły na Rynek Miasta, swoje słowo skierowała za pośrednictwem drogi elektronicznej Para Prezydencka, która ufundowała dla kilkunastu z nich oddzielne wyprawki.

Można zatem powiedzieć, iż pod datą 19 sierpnia 2018 r., zapisało się znakomite wydarzenie, które na pewno pozostanie w pamięci wielu obdarowanym dzieciom, ale i wszystkim mieszkańcom miasta Przemyśla, uczestniczącym w programie i obchodach Wincentiady.

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA

Ks. Tomasz Stec