Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu „Poczuj radość tworzenia!”, pierwszego i jedynego konkursu dla dzieci niepełnosprawnych, w którym doceniany jest nie tyle efekt, co sam akt twórczy. W drugiej edycji konkursu wybrano zwycięzców w dwóch kategoriach:
1. Prace plastyczne,
2. Formy inne (wiersze, piosenki, przedstawienia, prace przestrzenne)
W skład komisji konkursowej weszli: dyrektor PCPR w Łańcucie – Joanna Dubiel-Sowa, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Łańcucie – Jadwiga Cwynar, oligofrenopedagog Agata Puchała, psycholog Mariola Piróg, logopeda Patrycja Bilińska, oligofrenopedagog Anna Studzińska

W kategorii „formy inne” nagrodzono:
I miejsce:
Wiktoria, OREW Rymanów, opiekun: Beata Litwin
Dziewczynka po wypadku komunikacyjnym, 19 lat, niedowład spastyczny czterokończynowy, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym.
Wiktoria ułożyła wiersz o miłości. Z ogromną radością i zaangażowaniem recytowała go na dołączonym filmie. Przed nagraniem poprosiła o stylizację – fryzurę, makijaż i manicure.
II miejsce:
Maria, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Janowie Lubelskim, opiekun: Joanna Sulowska
Dziewczynka w wieku 7 lat, retinopatia wcześniacza, widzi tylko na jedno oko, z drugiego nie korzysta – funkcjonuje jak dziecko niewidome. Marysia nie wykazuje dużej ciekawości poznawczej, zwykle jest bierna. Kiedy zaproponowano jej zagranie na organach, uderzyła tylko kilka razy w klawisze. Na konkurs otrzymaliśmy nagranie drugiej próby jej grania. Bez żadnego instruktażu czy demonstracji Marysia podjęła próbę. Co ciekawe – grała od dźwięku C do dźwięku C. Okazywała przy tym ogromną radość.

II miejsce:
Kacper, Zuzanna, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Janowie Lubelskim, opiekun: Joanna Sulowska
Ośmioletni chłopiec oraz siedmioletnia dziewczynka (oboje z mózgowym porażeniem dziecięcym) zaprezentowali się w przedstawieniu o trzech świnkach. Mimo scenariusza przygotowanego przez opiekuna, wykazali się dużą spontanicznością i zaangażowaniem. Dostrzegliśmy ich radość i ogromną wolę tworzenia. Na szczególne uznanie zasługuje także opiekunka, która pozwoliła podopiecznym na swobodę i z otwartością obserwowała przejawy ich samodzielnej aktywności.

III miejsce:
Aleksandra, Szkoła Podstawowa w Albigowej, opiekun: Aneta Bester
Trzynastoletnia, niedowidząca dziewczynka przygotowała wyjątkowy album. Samodzielnie cięła i kleiła materiały, pierwszy raz szyła igłą. W ramach pracy konkursowej otrzymaliśmy nie tylko album, ale i zdjęcia dokumentujące jej pracę. Kilka stron z albumu prezentujemy na zdjęciach.

W kategorii „prace plastyczne” zwyciężyli:

Miejsce I Gabriel , lat 11
Chłopiec z Zespołem Downa i upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym oraz niepełnoprawnością ruchową (obniżenie napięcia mięśniowego i koordynacji ruchowej).
„Inspirację do namalowania obrazu uczeń zaczerpnął z wcześniejszego pobytu na hipoterapii. Z dużym zaangażowaniem najpierw narysował konia, uwzględniając wiele szczegółów: głowę, uszy, oczy, nos, szyję, tułów oraz nogi wraz z okrągłymi kopytami. Na końcu namalował ogon. Potem zdecydowanie zmienił kredkę i narysował siebie na grzbiecie konia (już bez szczegółów). W trakcie pracy starał się całkowicie wypełniać powierzchnie kartki.”
Temat pracy: „Ja i koń”
Placówka: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – koło w Jabłonce
Opiekun: Urszula Michorczyk

Miejsce II Wojciech, lat 20
Chłopiec z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim. Nie porozumiewa się werbalnie.
„Praca powstawała wiele tygodni. Chłopiec codziennie po przybyciu do placówki siadał przy stoliku, brał owa kartkę oraz kredki i wykonywał wolne, konsekwentne i zaplanowane przez niego ruchy. Chłopiec przerywał pracę tylko na prośbę terapeuty, aby wziął udział w innych zajęciach. Mimo, że jest niemówiący, podczas tworzenia dużo wokalizował, używał gestów, uśmiechał się, a na jego twarzy można było rozpoznać szczęście.”
Placówka: Ośrodek rewalidacyjno-Wychowawczy w Pniu

Miejsce III Dawid
Chłopiec z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym.
„Dawid uwielbia zajęcia plastyczne. Malowanie dłońmi lub stopami sprawia mu ogromną radość. Lubi tworzyć prace na dużych powierzchniach.”
Placówka: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Kołobrzegu
Opiekun: Anna Byszewska

 
Więcej zdjęć w galerii.