W czwartek, 11 lutego 2021 r., we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzić będziemy 29 Światowy Dzień Chorego.
Ten wyjątkowy dzień, ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – 75 rocznicę objawień fatimskich. Głównym celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, duchowo i fizycznie, zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca towarzyszą chorym i cierpiącym.
Ojciec Święty Franciszek hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorych uczynił słowa: Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi. Papież zwraca uwagę na „doświadczenie choroby, która sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Gdy jesteśmy chorzy, niepewność, strach a niekiedy przerażenie przenikają nasze umysły i serca. Znajdujemy się w sytuacji bezsilności, ponieważ nasze zdrowie nie zależy od naszych zdolności ani od naszego „zatroskania” (por. Mt 6, 27).
Najlepszym i najprostszym lekarstwem na obecną codzienność, również sytuacja związaną z pandemią koronawirusa, według Ojca Świętego jest bliskość drugiej osoby.
Tak wiele i zarazem tak niewiele – zwyczajny gest, który daje wsparcie, pocieszenie. To pomocna dłoń, ciepłe słowo i po prostu obecność, troska o człowieka, o siebie nawzajem.