By Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11241387

11 listopada w naszej Ojczyźnie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Warto zapytać dlaczego akurat 11 listopada?

To właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego.

By Witold Pikiel – fileMuzeum Narodowe w Kielcach syg. MNKi/H/3049Current image source [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=165707

 10 listopada Piłsudski po opuszczeniu twierdzy w Magdeburgu przyjechał do Warszawy i nawiązał współpracę z Radą Regencyjną, która 11 listopada przekazała mu pełnię władzy nad odtwarzanymi oddziałami Wojska Polskiego. Zbiegło się czasowo z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku i oficjalnie zaczęto je obchodzić 11 listopada 1937 roku. Obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada to święto, które co roku jest uroczyście obchodzone w całej Polsce. Najważniejsze uroczystości odbywają się w Warszawie. Uroczystości rozpoczyna przejazd Traktem Królewskim kolumny samochodów z Prezydentem RP z Pałacu Prezydenckiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Na trasie przejazdu przewidziane są postoje i składanie wieńców przy pomnikach: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego. Następnie Prezydent bierze udział we Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W godzinach późniejszych odbywa się przemarsz poddziałów wojskowych na trasie: pl. Teatralny, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska i plac Marsz. J. Piłsudskiego. W południe 11 listopada roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” jest śpiewany hymn państwowy. Tak też jest placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym zazwyczaj o godzinie 12.00 rozpoczyna się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach żołnierze przemaszerują ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Jerozolimskie pod Muzeum Wojska Polskiego. Dużą popularnością cieszą się wydarzenia towarzyszące tej uroczystości takie jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne.

Do najpopularniejszych wydarzeń cyklicznych organizowanych w celu upamiętnienia 11 listopada jest odbywający się w Warszawie Marsz Niepodległości.

Symbole Polski

Najbardziej znanymi symbolami narodowymi są: flaga, godło i hymn narodowy. Oprócz nich można jeszcze wymienić buławę marszałkowską, chorągiew Rzeczpospolitej – obecny proporzec prezydenta – oraz pieczęć państwową. 11 listopada w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.

 

Obecny czas pandemii uniemożliwia organizowanie różnych uroczystości tak, jak to było w poprzednich latach. Warto zastanowić się nad przyszłością naszej Ojczyzny i sięgnąć choćby po książkę, która przybliży nam jej historię. Wielokrotnie podziwiamy poczucie patriotyczne Amerykanów czy Rosjan. W wielu filmach amerykańskich widzimy z jaką dumą są opiewani jej bohaterowie i z jaką czcią jest wywieszana flaga Stanów Zjednoczonych. Warto więc w tym dniu – 11 listopada –  zaznaczyć swoją przynależność do Polski wywieszeniem naszych symboli narodowych: flagi czy godła Polski. A być może wyrazem naszej troski o Polskę będzie modlitwa w jej intencji.