23 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasi pracownicy, wychowankowie wraz z rodzinami oraz wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas z Łańcuta udali się do Przemyśla na finał akcji „Polska Pomaga”.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej została zaproszona do udziału w programie Telewizji Polskiej, promującego działania Caritas i podkreślającego, jak wiele osób jest zaangażowanych w pomoc potrzebującym.

W tym szczególnym dniu na antenach TVP 1, TVP 3 i TVP Info  zostały zaprezentowane wszystkie placówki działające na terenie Archidiecezji Przemyskiej. Były to między innymi Hospicjum w Krośnie, Dom Spokojnej Starości w Kąkolówce, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżajsku oraz Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy Caritas w Wysokiej.

Na placu Katedralnym przy Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ksiądz prałat Artur Janiec przypomniał o tym, że „Caritas to Miłość! To nie jest jednorazowa akcja. To codzienne pomaganie, pochylanie się nad biedą drugiego człowieka”. Ponadto podkreślił, że nasza postawa chrześcijanina, katolika ma wypływać z postawy Jezusa Chrystusa, z otwartości naszego serca. Ksiądz Dyrektor mówił, że to właśnie taką postawę otwartości oraz poczucie potrzeby drugiemu człowiekowi, Caritas chce zaszczepiać we wszystkich wolontariuszach, pracownikach i podopiecznych.

Podczas wywiadu udzielanemu Telewizji Polskiej i Radiu Fara, Kierownik NORW Caritas w Wysokiej, pani Janina Surmacz przybliżyła widzom i słuchaczom specyfikę pracy naszej placówki. Zwróciła przy tym szczególną uwagę na wielospecjalistyczną pomoc udzielaną wychowankom, której głównym celem jest osiągniecie przez nich jak najlepszego rozwoju, maksymalnej samodzielności oraz dobrego funkcjonowania w środowisku”. Oprócz tego, pani Janina poinformowała, że przy Ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, z której korzystają potrzebujący z całej Archidiecezji, a nawet województwa podkarpackiego.

Z kolei, o codziennej pracy z podopiecznymi Ośrodka opowiedziała psycholog, pani Aneta Zawora. W swojej wypowiedzi, mówiła o indywidualizacji w podejściu do każdego wychowanka oraz o różnorodności oferowanych zajęć, w których mogą uczestniczyć.

Wywiadu udzieliła również, pani Danuta Smolińska, mama jednej z naszych uczennic, przedstawiając widzom i słuchaczom, jak codzienna pomoc Caritas jest odbierana przez rodziców i jaką ważną rolę w życiu podopiecznych pełni placówka.

 Ewa Pierzga