Stymulacja zmysłu przez zabawy sensoryczne
Dotyk – jeden ze zmysłów, dzięki którym każdy z nas poznaje, doświadcza i uczy się. Także u naszych wychowanków ma istotny wpływ na rozwój motoryczny oraz psychiczny. To właśnie dotyk pozwala im odbierać informacje, daje dostęp do świata, służy również do komunikacji. Dodatkowo poprawia samopoczucie, przynosi ukojenie, wycisza, potrafi też pobudzić do działania.
Prostym sposobem rozwijania percepcji czuciowej w zakresie małej motoryki są zabawy z materiałami naturalnymi (kasza, piasek, makaron, ryż), z wodą (ciepła, zimna), masami plastycznymi, chodzenie po ścieżce sensorycznej czy masaże. Przedmioty dostarczane do stymulacji dotykowej mają zróżnicowaną strukturę powierzchniową, co sprawia , że bogactwo proponowanych wrażeń dotykowych dostarcza różnorodnych bodźców i poszerza świat doznań. Dzięki nim poprawia się również kontrola ruchu, siła mięśniowa i umiejętności manipulacyjne.
Dodatkowym argumentem za stosowaniem mas i materiałów naturalnych jest fakt, że nasi wychowankowie uwielbiają tego typu aktywności, nawet gdy mają problemy z właściwą modulacją bodźców dodatkowych ,dlatego zabawy sensoryczne są tak istotne.