W minioną niedzielę 4 czerwca 2023 r. odbył się XX Rodzinny Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego „Bądźmy razem”. Organizatorami tego wydarzenia byli Caritas Archidiecezji Przemyskiej na czele z dyrektorem – ks. Prałatem Arturem Jańcem oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie z Panem Adamem Krzysztoniem – Starostą Łańcuckim.
Całość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Farnym, której przewodniczył metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. Po niej nastąpił przemarsz na teren Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie. Zaproszonych gości powitała i całość imprezy poprowadziła Pani Kamila Konieczny – nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie.
Wszyscy zebrani mogli obejrzeć występy artystyczne oraz rękodzieła Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych, takich jak: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Białobrzeg, Środowiskowy Dom Samopomocy z Rakszawy, Dom Dziennego Pobytu Caritas w Łańcucie, Środowiskowy Dom Samopomocy z Łańcuta, Dom Pomocy Społecznej z Łańcuta, Centrum Mieszkalno-Opiekuńcze z Woli Małej, Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas z Łańcuta, Duszpasterstwo Osób Niesłyszących z Łańcuta, Powiatowe Koło Związku Niewidomych z Łańcuta, Stowarzyszenie „Perełki”, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Adoń i My”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z Łańcucta, Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Caritas z Wysokiej oraz występ Orkiestry Dętej z Kraczkowej z Kapelmistrzem Arkadiuszem Hawro na czele, studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z profesorem dr hab. Romanem Pelczarem, pokaz Zespołu Tanecznego „Gracja”, występ Zespołu Golden AGE. Gwiazdą wieczoru był zespół Kordian.
W czasie trwania pikniku można było podziwiać wystawę prac pt. „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II” oraz odbyła się promocja książek: „Wiktoria Ulma – opowieść
o miłości” autorstwa Marii Elżbiety Szulikowskiej oraz Małgorzaty Hadław „Ach te kobiety”.
Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji dla dzieci, takich jak: gry i animacje ruchowe, konkursy plastyczne z nagrodami a także dmuchańce, zjeżdżalnie, lody, wata cukrowa, popcorn, pokazy sprzętu pożarniczego, policyjnego i wojskowego; wystawy, kiermasze oraz stoiska z potrawami regionalnymi przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Powiatu Łańcuckiego.
W przygotowanie atrakcji dla najmłodszych uczestników pikniki zaangażowani byli: Szkolne Koło Caritas przy II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łańcucie, Medyczna Szkoła Policealna w Łańcucie, studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łańcucie, Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Caritas z Wysokiej.
W czasie trwania pikniku, prowadzona była zbiórka pieniędzy na terapię genową dla chorej na rdzeniowy zanik mięśni Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wolontariuszy i opiekunów z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie oraz młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.
Z pomoc w organizacji XX Rodzinnego Pikniku Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego dziękujemy również: Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie, , Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komendzie Powiatowej Policji w Łańcucie , Zespołowi Szkół Technicznych w Łańcucie, Zespołowi Placówek Oświatowych w Łańcucie, Dyrektorowi Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie, Centrum Medycznemu w Łańcucie, Samodzielnemu Plutonowi ZS STRZELEC JP im. 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta, 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, dowódcy 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie, Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, spółce WIDAMID oraz przedsiębiorstwu produkcji lodów KORAL za przekazanie i dostarczenie lodów dla osób niepełnosprawnych.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za to, że „Byliśmy razem” w ten piękny, słoneczny, czerwcowy dzień. Zapraszamy za rok.