Dnia 11 lutego 2016 roku w ramach wojewódzkiej promocji numeru 112 wychowankowie naszego Ośrodka wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej odwiedzili dwa bardzo ważne miejsca dotyczące bezpieczeństwa w naszym rejonie. Pierwszym była nowo otwarta salka edukacyjna „Ognik” przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, a drugim Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Łańcuccy strażacy przedstawili nam zasady korzystania z numerów alarmowych, wykonania resuscytacji, działania czujki dymu i czadu oraz bezpiecznej ewakuacji z budynku szkolnego lub domu. Uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił wykonania telefonu do dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej oraz udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej. Dodatkowo obejrzeliśmy filmy promujące odpowiedzialne korzystanie z numeru alarmowego 112. Największą frajdą sprawiło zwiedzanie samochodu bojowego oraz obserwacja zjazdu na rurze. Na koniec wizyty w Państwowej Straży Pożarnej wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty udziału w ścieżce edukacyjnego oraz udali się na przygotowane dla nich śniadanie.

Kolejnym etapem tego emocjonującego dnia była wizyta w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Na miejscu zwiedzaliśmy Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zapoznaliśmy się z pracą Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz pracą operatorów numerów alarmowych. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania telefonu do wspomnianego operatora i zgłoszenie wypadku.

Następnie spotkaliśmy się z Panią Wojewodą Ewą Leniart, która rozmawiała z dziećmi na temat numeru alarmowego 112 oraz wręczyła im pamiątkowe prezenty.

Ewa Pierzga