Światowy Dzień Świadomości Autyzmu corocznie, już od 2008 roku, obchodzony jest 2 kwietnia. Jest to czas, gdy szczególnie pochylamy się nad istotą tego zaburzenia.

Niewiele osób wie czym ono jest.

Niewiele osób wie jak zachowują się osoby nim dotknięte.

Niewiele osób wie, jak wrażliwe są te osoby.

Niewiele osób wie, jak postrzegają otaczający nas świat.

Niewiele osób wie, jak można im pomóc.

Niewiele osób wie, jak żyć razem z nimi.

Niewiele osób wie, że osoby z tym zaburzeniem są obok nas: w sklepie, w szkole, na przystanku autobusowym, w kościele…

A wystarczy tak niewiele!

Mieć otwarte oczy, otwarty umysł, otwarte ręce i otwarte serce…

W tym dniu, na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, oświetlamy na niebiesko ważne dla nas miejsca, budynki i instytucje oraz zakładamy ubrania w tym kolorze.  

Wychowankowie Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego Caritas w Wysokiej, którego społeczność tworzą również osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, w dniu 1. kwietnia, zaprosili dzieci z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Plaster Miodu” w Wysokiej, na wspólne sadzenie wiosennych kwiatów.

Niestety tegoroczna pogoda nas nie rozpieszcza, więc nasze plany uległy zmianie, co nie przeszkodziło nam wspólnie świętować.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest okazją do integracji podopiecznych dwóch placówek. Wychowankowie NORW Caritas w Wysokiej zasadzili piękne, kolorowe, wiosenne kwiaty, które osobiście wręczyli Przedszkolakom. Kolorowe kwiaty, nie tylko w kolorze niebieskim, ozdabiać będą sale przedszkolne oraz nasz ogródek sensoryczny, a niebieskie wiosenne motyle, które powstały z odbicia naszych rąk, będą nam przypominały o dzisiejszym spotkaniu.