21 Marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa – to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione w 2005 r., a od 2012 r. – pod patronatem ONZ.

Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. To także pierwszy dzień rozpoczynającej się wiosny!  Początek wiosny to przyroda budząca się do życia po zimowym uśpieniu –  i – symbolicznie: narodziny ludzi niezwykłych, którzy tak, jak my wszyscy uczą się, bawią się, pracują, odpoczywają, marzą i kochają; po prostu: są!!!

Osoby z Zespołem Downa to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale tak, jak wszyscy inni ludzie, mają prawo do szacunku i tolerancji, akceptacji i zrozumienia, edukacji i zabawy oraz pełnego uczestniczenia w życiu społecznym! O swoich uczuciach mówią prosto i otwarcie!  A z nami dzielą się tym, czego mają w nadmiarze – radością i ogromną miłością!

W ten wyjątkowy dzień, 21 Marca, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa, załóżmy dwie różne, kolorowe skarpetki. Mogą  być w paski, w kropki, w motylki, w kwiatuszki, za kolano lub tuż przy kostce; mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.

Niech 21 marca będzie radosnym dniem, pełnym akceptacji i tolerancji.  Niech ten czas nie ograniczy się tylko do tego jednego dnia w roku. Zwróćmy uwagę na osoby z Zespołem Downa w życiu codziennym, Oni są wśród nas. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć…