W dniu 21 listopada 2017 roku wraz z wychowankami z grup edukacyjno-wychowawczych udaliśmy się na cmentarze w Markowej i Gaci, dbając o pamięć o Tych, którzy odeszli. Modliliśmy się i zapaliliśmy znicze na grobach kolegów, którzy tak wcześnie zmarli, lecz wciąż mamy ich w pamięci.

Tego samego dnia mieliśmy możliwość odwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ideą Muzeum jest tematyka ratowania żydowskiej ludności na ziemiach polskich, okupowanych podczas Zagłady.  Wystawa dotyczy przede wszystkim udokumentowanych przypadków pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W Muzeum znajduje się makieta domu Rodziny Ulmów (skala 1:1), a w niej przedmioty zachowane z tamtego okresu. Na zewnątrz zaś posadzono drzewka będące początkiem Sadu Pamięci.

Wizyta w Muzeum jest szczególnym przeżyciem, dla każdego zwiedzającego, bez względu na wiek. Wyrażamy głęboki podziw dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Muzeum, upamiętniającego tak ważną historię. Jeszcze długi czas będziemy trwać w rozmyślaniach i zadumie pielęgnując pamięć o wydarzeniach nieodłącznie związanych z historią Polski.

Ponad to, w trakcie wizyty w Muzeum spotkaliśmy ekipę Telewizji Polskiej, która nagrywała materiał z piosenkarką, Panią Natalią Kukulską, co uwieczniliśmy pamiątkowym zdjęciem.

 Gabriela Pelc-Trąd